USA, zachodnia część Stanów Zjednaczonych, stan Kalifornia, pustnia Mojave, miasto California City.

California City

Miasto Kalifornia City. Ambitne plany zakładały stworzenie dużego miasta na pustyni Mojave. Niedaleko Las Vegas i Los Angeles. Coś poszło nie tak i udało się zbudować tylko niewielką część zaplanowanego miasta. Na większości terenów przeznaczonych do zagospodarowanie zbudowano tylko ulice. Na mapie satelitarnej widzimy sieć ulic oraz różnego rodzaju dróg, ale po przybliżeniu możemy zauważyć, że nie ma żadnych budowli. Drogi są piaszczyste, nie zostały wybetonowane, jednak nakład pracy związany z ich wytyczenieim i wykarczowaniem terenu na pewno był spory. Sieć ulic jest imponująca, co ciekawe na Google Maps każda z ulic posiada nawet swoją nazwę.


Europa, Hiszpania, Katalonia, Barcelona

Sagrada Familia

Świątynia Pokutna Świętej Rodziny. Obecna wysokość to 120 metrów, docelowo najwyższa wieża ma osiągnąć 170 metrów. Kościół jest szeroki na 60 metrów i długi na 95 metrów. Budowę rozpoczęto w 1882 roku. Zakończenie prac budowlanych przewiduje się po 2026 roku. Świątynia zaprojektowana została przez architekta Antonio Gaudiego. Projektant zginął, potrącony przez tramwaj wychodząc z placu budowy.


Europa, Anglia, Surrey.

McLaren

Centrum technologiczne McLaren. Są to dwa budynki: główna siedziba Centrum Technologicznego McLarena, oraz drugi Centrum Produkcji McLarena samochodów McLaren Automotive. Główny budynek został zaprojektowany przez architekta Normana Fostera.


Azja, Chiny, Pingtang, Kuejczou

Radioteleskop FAST

Największy na świecie radioteleskop. FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope). Czasza teleskopu ma średnicę 500 metrów. Umiejscowiony został w naturalnym zagłębieniu. Prace budowlane rozpoczęto w 2011 roku. W 2016 roku zakończono budowę i rozpoczęto pierwsze testy. Przesiedlono wtedy 9000 osób mieszkających w promieniu 5 km od teleskopu w celu zapewnienia całkowitej ciszy radiowej. Konstrukcja składa się z około 4600 trójkątnych paneli aluminiowych. Aparatura pomiarowa podwieszona jest na stalowych linach wychodzących z sześciu wież wokół teleskopu. Czasza nie może się poruszczać, ale jest możliwość korygowania jej kształtu.


Bliski Wschód, Zjednoczone Emiraty Arabskie, miasto Abu Zabi

Meczet Szejka Zajida

Wielki Meczet Szejka Zajida. Wybudowany w centrum miasta. Budowa trwała prawie dwanaście lat od 1996 do 2007 roku. Zajmuje powierzchnię 22 412 m2, dziedziniec posiada 1048 kolumn. Meczet ma osiemdziesiąt dwie kopuły. Kopuła główna ma 85 m wysokości i średnicę 32,8 m.


Turcja, prowincja Bolu, Burj Al Babas

Osiedle betonowych zamków

Osiedle pustych zamków w Turcji. Wybudowano 732 identyczne wille przypominające małe zamki. W założeniu inwestycja przeznaczona była dla bogaczy z krajów arabskich. Budowa została wstrzymana w związku z brakiem zainteresowania klientów oraz pogłębiającą się recesją. Prace budowlane rozpoczęto w 2014 roku. Serwisy Mapy.cz i Bing jeszcze nie odświeżyły swoich zdjęć satelitarnych w tym regionie, dlatego zobaczyć można tylko niezabudowane wzgórza. Osiedle miało być gotowe w październiku 2019 roku.