USA, zachodnia część Stanów Zjednaczonych, pustnia w stanie Nevada, Lincoln

Strefa 51

Jedna z najsłynniejszych tajnych baz wojskowych na świecie. Od chwili powstania w czasie zimnej wojny okrywa ją mgiełka tajemnicy, a dostęp do niej jest bardzo ograniczony.


Ameryka, Zachodnia część USA, pustynia Nevada

Ogromny celownik

Ogromny celownik na pustyni w Nevadzie. Jest to jeden z kilku wielkich celowników. Na mapach w niedalekiej odległości jeszcze "Inny wielki celownik" oraz "Ogromny trójkąt". Ogromny celownik znajduje się 200 km od Las Vegas i około 400 km od Sacramento oraz Los Angeles.


Ameryka Północna, zachodnia część USA, pustnia w stanie Nevada

Inny wielki celownik

Kolejny z ogromnych celowników znajdujący się na poligonach na pustyni Nevada w Stanach Zjednoczonych.


USA, zachodnia część Stanów Zjednaczonych, pustnia w stanie Nevada

Ogromny trójkąt

Ogromny trójkąt


Chiny, Pustynia Gobi.

Tajemnicza siatka na pustyni.

Zdjęcie jednego z wielu tajemniczych wzorów na pustyni Gobi w Chinach. Linie mogą być pewnego rodzaju instalacją wojskową z markerami do kalibrowania chińskich satelitów. Obszar w którym znajdują się obiekty jest strzeżony przez wojsko. W pobliżu można dostrzec też inne obiekty wojskowe, pasy startowe, sztuczne cele. W odległości około 650 km znajduje się baza wojskowa 640 km Ding Xin.


Ameryka Południowa, Chile, pustynia Atacama

Gigant z Atacama

Wyrysowana na zboczu góry postać przypominająca sylwetkę człowieka. Ma około 120 m wysokości. Rysunek olbrzyma Atacama powstał pomiędzy 1000-1400 rokiem naszej ery i jest jednym z wielu geoglifów – starożytnych dzieł sztuki. Uważa się, że rysunki są dziełem kilku kolejnych kultur zamieszkujących ten region Ameryki Południowej, w tym Tiwanaku i Inków.


Europa, środkowa część Francji, miasto Montluçon

Więzienie

Władze francuskie starają się ukryć plany zakładów penitencjarnych. Rozmieszczenie budynków, placów i dziedzińców często jest rozmazane na mapach satelitarnych, aby utrudnić planowanie ucieczek i próby odbicia więźniów. Decyzje takie podjęto po tym jak w jednej z prób wykorzystano helikopter, który wylądował na dziedzińcu więzienia. Do zaplanowania akcji przestępcom posłużyły zdjęcia z Google Maps.


Północna Polska, Mazury, Stare Kiejkuty

Ośrodek Szkoleniowy w Starych Kiejkutach

Ośrodek Szkolenia Agencji Wywiadu. Ośrodek szkoleniowy powstał na terenie dawnej szkoły wywiadu niemieckiej SD. Lokalizacja tajnego ośrodka stała się powszechnie znana po nieodpowiedzialnych wywiadach telewizyjnych polskich polityków. Dotyczących rzekomego lądowania samolotów z Talibami w Polsce. Przypuszcza się, że w pobliżu ośrodka na lotnisku w Szymanach miały miejsce międzylądowania samolotów CIA z osobami podejrzanymi o terroryzm.


Afryka, Egipt, na północ od miasta Horghada

Desert Breath

Tajemnicze stożki niedaleko egipskiej Hurghady. Jest to instalacja artystyczna Desert Breath (Oddech Pustyni). Wykonana w 1997 roku przez trójkę artystów Danae Stratou, Stella Constantinides i Alexandra Stratou. Składa się z 89 stożków i 89 dołków.


Ameryka Południowa, Argentyna, Cordoba

Las w kształcie gitary

Las w kształcie gitary w rejonie General Levalle w Argentynie. Dzieło Pedro Martina Uretai, pochodzącego z Cordoby. Rolnik wraz z czwórką swoich dzieci posadzili siedem tysięcy cyprysów i eukaliptusów w 1977 roku, chcąc uczcić w ten sposób pamięć zmarłej tragicznie żony.


Azja, północny Kazachstan, Lisakowsk

Pentagram

Pięcioramienna gwiazda o średnicy 366 m znajduje się w Kazachstanie. Miasto Lisakowsk. Na jej temat powstało wiele teorii spiskowych, jednak jak się okazało pentagram to zwyczajny zarys parku. Jego kształt wynika z historii Kazachstanu i ma nawiązywać do sowieckiej symboliki.


Europa, południowa Rosja, w pobliżu miasta Gelendżik nad Morzem Czarnym

Pałac Putina

Rezydencja znajduje się nad Morzem Czarnym w pobliżu wsi Praskowiejewka w Kraju Krasnodarskim niedaleko miasta Gelendżik. Powierzchnia budynku pałacowego wynosi około 17,6 tys. metrów kwadratowych. Teren działki zajmuje 68 hektarów.

Na mapach widać duży budynek najbliżej morza, który jest właściwym głównym pałacem. Cały teren jest dokładnie ogrodzony, również na plażach. Plaża przed głównym budynkiem została zasypana kamieniami. Prawdopodobnie, aby utrudnić dostęp lub wzmocnić klif. W zamian wybudowano promenadę. W pobliżu pomostu dostrzec można wyjazd z tunelu, który prowadzi do windy w pobliżu głównego budynku. Drogę tuneli widać na OpenStreetMap. W centralnej części działki znajdują się dwa lądowiska dla helikopterów. Pod prostokątem, który wygląda, jak trzecie lądowisko znajduje się podziemna hala z lodowiskiem. Na zachód od lądowisk jest dom dla gości. Do domu prowadzi 70-metrowy stalowy most.

Wszystkie obiekty kompleksu Putina dobrze są opisane na mapach Wikimapia. Niestety musimy poczekać na reaktywację tych map. Wikimapia jest obecnie (na dzień 2022-03-09) wyłączona z powodu ataków DDOS, prawdopodobnie ze strony rosyjskich hackerów.


Południowy Pacyfik, Polinezja Francuska, atol Moruroa.

Atol Moruroa

Mururoa, atol koralowy, znajdujący się w archipelagu Tuamotu, który wchodzi w skład Polinezji Francuskiej. Obszar należący do Francji. W tym miejscu od 1966 do 1996 roku prowadzono ponad 160 testów nuklearnych.


Europa, Rosja, Zatoka Kolska, miasto Polarnyj na północ od Murmańska

Polarnyj - baza rosyjskiej floty północnej

Baza znajduje się za Kręgiem Polarnym, 35 km od Murmańska. Baza atomowych okrętów podwodnych i nawodnych, stocznie, składowiska odpadów radioaktywnych.

Zestaw 1 - Port miasto Polarnyj dla mniejszych jednostek trałowce, korwety (Od Mapy.cz do OpenSeaMap)

Zestaw 2 - Miasto Gadżyjewo. Baza atomowych okrętów podwodnych na północny zachód od miasta Polarnyj. (od drugiego Mapy.cz)

Zestaw 3 - Siewieromorsk, Sztab oraz główna baza Floty Północnej. W tym miejscu stacjonują największe okręty nawodne Floty Północnej.


Europa, Rosja, Zatoka Kolska, miasto Polarnyj na północ od Murmańska

Polarnyj - stocznia rosyjskiej Floty Północnej

Stocznia Nierpa. Przystosowana do naprawy okrętów z napędem atomowym. Służy okrętom stacjonującym w bazie Polarnyj rosyjskiej floty północnej.


Azja, wschód Rosji, miasto Wiluczinsk

Wiluczinsk - baza rosyjskiej floty Pacyfiku

Baza morska marynarki wojennej okrętów podwodnych z napędem atomowym. Rosyjska Flota Pacyfiku. Baza znajduje się nad zatoką Awacza i umożliwia dostęp do Oceanu Spokojnego oraz Morza Beringa. Podczas zimnej wojny, baza została nazwana przez Amerykanów gniazdem szerszeni z powodu na dużej liczby radzieckich okrętów podwodnych wypływających w stronę wybrzeży USA.Europa, Rosja, w pobliżu granicy z Kazachstanem

Góra Jamantau

Tajemnicza góra Jamantau. Najwyższy szczyt Uralu Południowego. Trudno powiedzieć co znajduje się pod górą. Spekuluje się, że może tam być podziemna baza wojskowa, rozległy schron przeciwnuklearny lub ośrodek badawczy, lub kopalnia materiałów radioaktywnych. Faktem jest, że Rosjanie coś tam budują od czasów Breżniewa, a w pobliżu znajduje się zamknięte miasto Mieżgorje.


Ocean Spokojny, państwo Wyspy Marshalla, atol Enewetak, wyspa Runit

Runit Island - składowisko odpadów radioaktywnych.

To miejsce zostało wybrane przez Amerykanów na składowisko odpadów radioaktywnych. Skażoną ziemię z innych wysp atolu, przykryto kopułą betonową. W ostatnich latach kopule wykryto pęknięcia i nieszczelności. Wyspa jest uznana przez Departament Energii USA za teren niezdatny do zamieszkania.


Europa, Rosja, Kalingrad

Baza lotnicza Czkałowsk

Rosyjska baza sił powietrznych. Voyennyy Aerodrom Chkalovsk. Około 40 km od północnej granicy z Polską.


Europa, Rosja, Kaliningrad

Bałtyjsk - baza rosyjskiej floty

Główna baza morska Rosyjskiej Floty Bałtyckiej wraz ze Stocznią Remontową. Około 25 km od granicy z Polską. W pobliżu znajduje się lotnisko wojskowe, obecnie opuszczone.


Europa, Rosja, Obołdino

Kompleks Przeciwrakietowy Obołdino

50-ty Kompleks Przeciwrakietowy w miejscowości Obołdino na północny zachód od Moskwy.


Ocean Indyjski, Indie

Wyspa Sentinel

Wyspa Sentinel Północny, położona jest na wschód od wybrzeża Indii. Wyspę zamieszkuje plemię, które nie ma i nie chce mieć żadnego kontaktu ze światem. Władze indyjskie wydały zakaz zbliżania się do wyspy, która dodatkowo otoczona jest strefą ochronną. Przypadki złamania zakazu często kończą się aresztowaniem przez władze Indii lub śmiercią z rąk członków plemienia.