Wszystko o mapach.

Mapy

Mapy internetowe. Serwisy mapowe dostępne w internecie

Google Maps

Mapy Google zostały uruchomione 8 lutego 2005 roku. Najpopularniejszy serwis mapowy w Polsce.

Open Street Maps

Projekt społeczności internetowej mający na celu stworzenie darmowej, swobodnie dostępnej mapy całej kuli ziemskiej.

Bing Maps

Serwis stworzony przez firmę Microsoft. W założeniach konkurencja dla Google Maps i wsparcie dla wyszukiwarki Bing. Charakteryzuje się całkiem ładnym wygladem map i udostępnia w niektórych miejscach dokładne zdjęcia lotnicze.

Yandex.com - portal prezentujący mapy tworzone w Rosji

Yandex Maps

Mapa stworzona jako wsparcie dla największej rosyjskiej wyszukiwarki yandex.com.

Mapy.cz - portal prezentjący mapy tworzone w Czechcach

Mapy.cz

Mapa stworzona przez największy czeski portal Seznam.cz. Wieloma funkcjonalnościami przewyższa Gogole czy Bing. Działa szybko jest ładna graficznie. Posiada wiele ciekawych warstw - np warstwa zimowa, warstwa ze zdjęciami, czy warstwy lotnicze z róźnych lat. Street View na terenie Czech. Wyznaczanie trasy - również na nartach biegowych i kajakiem.

Baidu - chiński portal z mapami Świata.

Baidu Maps

Chiński odpowiednik Google Maps. Stworzony przez Baidu.com - największą chińską wyszukiwarkę. W Chinach usługi Google są ograniczone, więc stworzono właśny odpowiednik zawierający zdjęcia map satelitarnych, informację o korkach, a nawet street view.

Hitta.se

Mapa Szwecji. Dokładna mapa Szwecji, kartograficzna jak i satelitarna. W niektórych miejscach ofruje mapę 3D jak i zdjęcia typu street View. Mapa mocno powiązana z wiloma usługami np. wyszukiwarką danych teleadresowych, czy serwisami sprzedażowymi.

WikiMapia

Wikimapia.org - projekt społecznościowy. Wielojęzyczny międzynarodowy serwis internetowy umożliwiający oglądanie, jak i samodzielne zaznaczanie miejsc na mapie świata.

ArcGIS

Mapy świata udostępniane przez firmę Esri. Jest to amerykański producent oprogramowania mapowego. Natomiast ArcGIS to pakiet oprogramowania i usług sprzedawanych przez tą firmę. Usługa w wersji darmowej nie pozwala na wiele, ale w zakładce mapy bazowe można zobaczyć ciekawe layouty map.

Specjalistyczne

Specjalistyczne mapy internetowe. Serwisy mapowe skoncentrowane na wybranej dziedzinie.

Flight Radar

Flight Radar. Na tej mapie zobaczysz lokalizację samolotów na całym świecie w czasie rzeczywistym. Pokazuje trase lotu, miejsce startu i lądowania, numer lotu, pozycja, wysokość, kierunek i prędkość oraz często zdjęcie samolotu. Jest to najpopularniejsza strona tego typu.

Mapa Turystyczna

Mapa Turystyczna. Serwis prezentuje szlaki, schroniska i miejsca turystyczne. Pozwala zaplanować trasę i czas pieszej wędrówki. Najlepszy portal w tej tematyce, w Polsce nie ma sobie równych.

Geoportal.gov.pl

Projekt rządowy. Mapa Internetowa Polski przygotowana przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Żródło oficjalnych danych np granice, nazwy, obiekty geograficzne.

Austiackie mapy historyczne.

mapire.eu

Mapy historyczne. Znakomity serwis węgierski prezentujący mapy historyczne nałożone na wpółczesne mapy satelitarne. Mozna łatwo przełączyc widok pomiedzy warstą historyczną i współczesną lub ogladać obie obok siebie. Na stronie znadziemy np. mapy Austro-Wegier z czasów zaborów lub historyczne mapy miast Amsterdamu, Londynu, Sankt Petersburga, Moskwy, Wiednia. Serwis jest komercyjne mapy można kupić jako zdjęcia cyfrowe zeskanowane w wysokiej rozdzielczości.

Mapa kolejowa świata.

OpenRailwayMap

Mapa kolejowa. Jest to otwrty projekt, który dąży do zbudowania darmowej i niezależnej mapy infrastruktury kolejowej Świata. Jako podkład używane są mapy OpenStreetView w wersji czarnobiałej i satelitarnej. Mapa działa szybko, jest ładna, i w wielu miescach imponuje dokładnością.

Mapster - archiwalne mapy jpg

Mapster

Bardzo duży zbiór archiwalnych map w postaci skanów jpg. Niekomercyjny otwarty projekt. Skany pochodzą z wielu kolekcji prywatnych, archiwów i bibliotek publicznych i są udostępniane, za zgodą właścicieli.

CIEKAWE MIEJSCA

Ciekawe miejsca na Street View. Niecodzienne znaleziska z Google Maps.

  • Wszystko
  • Dziwne
  • Ciekawe
  • StreetView
  • Dziury w Ziemi
Napis na polu Jesus loves You.

Jesus Loves You

Idaho, Hrabstwo Boise, Zachód USA

Chodnik na poziomie -3, Kopalnia soli w Wieliczce na Street View

Kopalnia Soli w Wieliczce

Wieliczka, Kraków, Polska

Zdjecie statku pośród wieżowców.

Statek wśród wieżowców

Hong Kong

Great Blue Hole - Morze Karaibskie

Great Blue Hole

Belize, Morze Karaibskie, Ameryka Środkowa

Kopalnia diamentów, dziura w ziemi, Rosja.

Kopalnia diamentów

Mirny, Jakucja, Rosja (Azja)

Kopalnia diamentów, dziura w ziemi, Rosja.

Kosmodrom Bajkonur

Kazachstan

Strefa 51, USA

Strefa 51

Lincoln, Nevada, zachdnia część USA

Wnętrze wielkiego meczetu Szejka Zajida

Wielki Meczet Szejka Zajida

Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie (Bliski Wschód)

Alianz Arena, stadion Bayernu widok na trybunę za bramką

Stadion Bayernu Monachium

Monachium, Bawaria, Niemcy

Okrągłe pola uprawne na pustyni w Arabii Saudyjskiej

Pola uprawne na pustyni

Arabia Saudyjska, Bliski Wschód

Widok z murawy stadionu narodowego w Warszawie

PGE Narodowy

Warszawa, Polska

Cmentarzysko samolotów wojskowych w Stanach Zjednaczonych

Cmentarzysko samolotów

Tycson, Arizona,Południowy Wschód USA

Rysunek postaci na pustyni Atacama W Chile

Gigant z Atacama

Pustynia Atacama, Chile

Elektrownia atomowa Białoruś

Elektrownia atomowa na Białorusi

Valeikuny, Białoruś(przy granicy z Litwą)

Zdjęcie z Mapy, Giganta z Cerne Abbas.

Gigant z Cerne Abbas

Cerne Abbas - południowa Anglia

Artyści

Mapy satelitarne, mapy kartograficzne, technologie street view, kolory, kształty, kompozycje :) Wielu artystów czerpie natchnienie z map dostępnych w Internecie.

Fragment obrazu okrągłe Farmy - Jenny Odell

Jenny Odell

Amerykańska artystka która w swojej twórczości często inspiruje się Google Maps. Wszystkie projekty możecie zobaczyć na stronie domowej Jenny Odell: https://www.jennyodell.com. Dużą sławę przyniosły jej serie obrazów satellite colections i satelite landscape które powstały w niedługim czasie po uruchomieniu map. Wtedy jeszcze nikt nie myślał o wykorzystaniu zasobów zdjęć satelitarnych od Googla w taki sposób jak Pani Odell. Zobacz więcej.

Programiści

Mapy internetowe możesz wstawić w swojej aplikacji lub stronie internetowej. Usługi związane z mapami i geolokalizacją użyjesz w swoich programach za pomocą tzw. API. Ważne jest aby, dobrze wybrać technologie i dostawce, a wgąszczu rozwiązań łatwo się pogubić.

Google Maps API

Zanim zaczniesz swój projekt powinieneś wiedzeć - API Google Maps NIE jest darmowe. Google każdemu użytkownikowi co miesiąc przyznaje 200 dolarów bezzwrotnego kredytu na korzystanie z tej usługi. To sprawia, że większość stron i tak nie płaci za korzystanie z google map. Jednak przy dużych projektach należy liczyć się z przekroczeniem limitu. Duże serwisy jak FlightRadar czy MapaTurystyczna.pl, które początkowo używały map Google zrezygnowały z nich w niedługim czasie po wprowadzeniu opłat. Szczegółowy cennik Google Maps API znajdziesz na stronie: https://cloud.google.com/maps-platform/pricing

Krok pierwszy. Pozyskaj klucz API KEY

Wstawienie mapy Google na swoją stronę wymaga uzyskania tzw. klucza API KEY. Jest to unikany ciąg znaków. Klucz wstawia sie wkodzie strony lub aplikacji. Dzięki kluczowi Google wie, ile razy mapa została wyświetlona i wten sposób nalicza ewentualne opłaty. Klucz jest potrzebny do każdej usługi związaniej z mapami. Potrzebujesz go np. do wyświetlenia zdjęcia ze Street View, czy znalezienie adresu przez usługę Google Places.
Przykładowy klucz wygląda tak: key=AIzvSyBaO2o6ID_uasSpeGs56l-_3A_hOeH5--U
API KEY można pobrać ze strony: https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/get-api-key

Krok drugi, wybierz technologie.

Krok trzeci, wybierz usługi.