Mapy

Mapy internetowe. Serwisy mapowe dostępne w internecie

Google Maps

Google Maps

Mapy Google zostały uruchomione 8 lutego 2005 roku. Najpopularniejszy serwis mapowy w Polsce.

Open Street Map

Open Street Maps

Projekt społeczności internetowej mający na celu stworzenie darmowej, swobodnie dostępnej mapy całej kuli ziemskiej.

Bing Maps

Bing Maps

Serwis stworzony przez firmę Microsoft. W założeniach konkurencja dla Google Maps i wsparcie dla wyszukiwarki Bing. Charakteryzuje się całkiem ładnym wygladem map i udostępnia w niektórych miejscach dokładne zdjęcia lotnicze.

Yandex.com - portal prezentujący mapy tworzone w Rosji

Yandex Maps

Mapa stworzona jako wsparcie dla największej rosyjskiej wyszukiwarki yandex.com.

Mapy.cz - portal prezentjący mapy tworzone w Czechcach

Mapy.cz

Mapa stworzona przez największy czeski portal Seznam.cz. Wieloma funkcjonalnościami przewyższa Gogole czy Bing. Działa szybko jest ładna graficznie. Posiada wiele ciekawych warstw - np warstwa zimowa, warstwa ze zdjęciami, czy warstwy lotnicze z róźnych lat. Street View na terenie Czech. Wyznaczanie trasy - również na nartach biegowych i kajakiem.

Baidu - chiński portal z mapami Świata.

Baidu Maps

Chiński odpowiednik Google Maps. Stworzony przez Baidu.com - największą chińską wyszukiwarkę. W Chinach usługi Google są ograniczone, więc stworzono własny odpowiednik zawierający zdjęcia map satelitarnych, informację o korkach, a nawet chńskie street view.

Mapa Szwecji

Hitta.se

Mapa Szwecji. Dokładna mapa Szwecji, kartograficzna jak i satelitarna. W niektórych miejscach ofruje mapę 3D jak i zdjęcia typu street View. Mapa mocno powiązana z wiloma usługami np. wyszukiwarką danych teleadresowych, czy serwisami sprzedażowymi.

WikiMapia

WikiMapia

Wikimapia.org - projekt społecznościowy. Wielojęzyczny międzynarodowy serwis internetowy umożliwiający oglądanie, jak i samodzielne zaznaczanie miejsc na mapie świata.

ArcGis

ArcGIS

Mapy świata udostępniane przez firmę Esri. Jest to amerykański producent oprogramowania mapowego. Natomiast ArcGIS to pakiet oprogramowania i usług sprzedawanych przez tą firmę. Usługa w wersji darmowej nie pozwala na wiele, ale w zakładce mapy bazowe można zobaczyć ciekawe layouty map.

Open Topo Map

Open Topo Map

Mapy świata Open Topo Map. Otwarty projekt mający na celu stworzenie topograficznej (rysowanej) mapy całego Świata.

Here Map

Here WeGo

Mapy internetowe udostępniane przez firmę Here Technologies. Pierwotnie zostały opracowane przez firmę Nokia i występowaly pod nazwą Nokia Maps. W 2015 roku nazwę zmieniono i obecnie usługa nazywa się: Here WeGo

Waze Map

Waze

Waze to serwis mapowy do nawigacji przez stronę www i aplikację na smartfony. Informację o korkach, policji, cenach paliw itp. dostarczają użytkowny znajdujący się w pobliżu. Serwis został założony w 2006 roku w Izralelu. W 2013 został wykupoiny przez Google.

Specjalistyczne

Specjalistyczne mapy internetowe. Serwisy mapowe skoncentrowane na wybranej dziedzinie.

Flight Radar, samoloty i lotniska

Flight Radar

Flight Radar. Na tej mapie zobaczysz lokalizację samolotów na całym świecie w czasie rzeczywistym. Pokazuje trase lotu, miejsce startu i lądowania, numer lotu, pozycja, wysokość, kierunek i prędkość oraz często zdjęcie samolotu. Jest to najpopularniejsza strona tego typu.

Maoa Turystyczna, górskie szlaki i schroniska.

Mapa Turystyczna

Mapa Turystyczna. Serwis prezentuje szlaki, schroniska i miejsca turystyczne. Pozwala zaplanować trasę i czas pieszej wędrówki. Najlepszy portal w tej tematyce, w Polsce nie ma sobie równych.

Mapa kolejowa świata.

Open Railway Map

Mapa kolejowa. Jest to otwrty projekt, który dąży do zbudowania darmowej i niezależnej mapy infrastruktury kolejowej Świata. Jako podkład używane są mapy OpenStreetView w wersji czarnobiałej i satelitarnej. Mapa działa szybko, jest ładna, i w wielu miescach imponuje dokładnością.

Geoportal 360

GeoPortal360

Geoportal360 to serwis udostepniany przez prywatną firmę. W odróżnieniu do geoprtalu rządowego jest dużo łatwiejszy w obsłudze i działa szybciej. Pozwala wyszukiwać granicę i numery ewidencyjne działek.

Geoportal gov

Geoportal.gov.pl

Projekt rządowy. Mapa Internetowa Polski przygotowana przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Żródło oficjalnych danych np granice, nazwy, obiekty geograficzne.

Geoportal2

Polska.geoportal2.pl

Serwis zbudowany przez katowicką firmę GEOBID sp. z o.o. Zapewnia dostęp do usług danych przestrzennych. Działki, budynki, uzbrojenie terenu, ulice, adresy, zagospodarowanie przestrzenne.

Austiackie mapy historyczne.

mapire.eu

Mapy historyczne. Znakomity serwis węgierski prezentujący mapy historyczne nałożone na wpółczesne mapy satelitarne. Mozna łatwo przełączyc widok pomiedzy warstą historyczną i współczesną lub ogladać obie obok siebie. Na stronie znadziemy np. mapy Austro-Wegier z czasów zaborów lub historyczne mapy miast Amsterdamu, Londynu, Sankt Petersburga, Moskwy, Wiednia. Serwis jest komercyjne mapy można kupić jako zdjęcia cyfrowe zeskanowane w wysokiej rozdzielczości.

Biblioteka Uniwersytetu Cornella

Cornell University Library

Zbiór map propagandowych Biblioteki Uniwersytetu Cornella. Udostępniono ponad 850 map oraz ilustracji kartograficznych od średniowiecza po współczesność.

Mapster - archiwalne mapy jpg

Mapster

Bardzo duży zbiór archiwalnych map w postaci skanów jpg. Niekomercyjny otwarty projekt. Skany pochodzą z wielu kolekcji prywatnych, archiwów i bibliotek publicznych i są udostępniane, za zgodą właścicieli.

Miip - Małopolski portal informacji przestrzennej

MIIP

Małopolski Portal Informacji Przestrzennej. Zbiór różnego rodzaju danych mapowych udostępniany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego na jednej stronie www. Od map ścieżek rowerowych, czy lokalizacji szpitali po mapy terenów łowieckich. Uwaga praktyczna: w lewym górnym rogu mapy jest mały przycisk "Wybierz mapę". Należy go dostrzeć i użyć, aby odkryć pełnię możliwości portalu.

PSE - logo Polskie Sieci Energetyczne

PSE

Polskie Sieci Energetyczne. Mapa - ciekawostka. Pokazuje w czasie rzeczywistym ile energii elektrycznej wytwarza polska enegetyka. W przejrzysty sposób widać bilans importu/eksportu z sąsiadującymi krajami. Zapotrzebowanie Polski na energie elektryczną. Udział w produkcji prądu: elektrowni cieplnych, wiatrowych, wodnych i fotowoltaicznych.

Lasy Państwowe, Bank danych o lasach - logo

Lasy Państwowe

Mapa Lasów Państwowych prezentująca obszary objęte zakazem wstępu do lasu.

weather.com

Weather.com

Serwis pogodowy firmy The Weather Company należącej obecnie do IBM. Mapa do serwisu weather.com dostarczana jest przez firmę Mapbox i bazuje na OpenStreetMap. Na mapie w menu "Warstwy i Style" możemy wybrać Radar/lokalizator burz, zachmurzenie, prędkości wiatru, indeks UV, anomalie termiczne (pożary lasów) i wiele innych.

windy.com - mapa pogodowa logo

Windy.com

Czeski portal pogodowy z bardzo ładną mapą. Nazwa zobowiązuje więc, portal wyświetla animacje prądów powietrza, siłę i kierunek wiatru. Dostarcza unikalnych danych dla paralotniarzy. Pokazuje aktualną pogodę z udostepnianych kamer inernetowych. Dodatkowo można właczyć warstwy takie jak dane radarowe, satelitarne, prądy oceaniczne, falowanie, temperaturę, ciśnienie, wilgotność względną, podstawę chmur.

Open Weather Map - mapa pogodowa logo serwisu

Open Weather Map

Mapa prezentująca dane pogodowe zbierane i udostępniane przez OpenWeather Ltd. z siedzibą w Londynie. Jest to zespół ekspertów IT i naukowców, który zajmuje się analizą głębokich danych pogodowych. Mapa zbudowana jest na OpenStreetMap i wykorzystuje dane serwisu. Dane udostępniane są przez wiele różnego rodzaju API opisane na https://openweathermap.org/api

Mapillary - serwis z geo-zdjęciami

Mapillary

Szwedzki serwis internetowy. Udostępnia zdjęcia z lokalizacją na mapie. Gromadzi serie zdjęć dodawanych przez użytkowników: z wycieczek, prodróży samochodowych, eskapad rowerowych, itp. Serwis powstał w 2013 roku,a w 2017 był w posiadaniu 200 milionów zdjęć.

Geocaching - szukanie skrzynek.

Geocaching

Geocaching to zabawa polegająca na poszukiwaniu ukrytych skrzynek przy użyciu map i współrzędnych gps. Ogólnodostępna mapa skrzynek została stworzona na podkładzie OpenStreet Map. Można na niej znaleźć skrzynki w swojej okolicy, bliższej i dalszej oraz na całym świecie. Do gry terenowej może dołączyć każdy, a opis dla początkujących dostępny jest [tutaj]

Open Sea Maps - mapa szlaków wodnych.

Open Sea Map

Mapa szlaków wodnych. Projekt otwarty i darmowy. Oparty o Open Street Maps. Na mapie znajdziemy informacje dla żeglarzy - trasy wodne, boje, latarnie, porty, zatoki, lokalizacja mielizn oraz wraków.

liveuamap - Najważniejsze wydarzenia

LiveUaMap

Liveuemap - Serwis prezentuje na mapie miejsca najważnieszych wydarzeń. Powstał w 2014 roku, aby zobrazować rosyjską inwazję na wschodnią Ukrainę. Uzyteczność i popularność strony przyczyniła się do rozszerzenia działalności o inne rejony Świata. Dane czerpie głownie z bieżacych Tweetów. Jest często wykorzystywany przez reporterów i dziennikarzy relacjonujących aktualne wydarzenia.

Geoportal.de - mapy niemieckie

Geoportal.de

Niemiecki geoportal. Różnego rodzaju dane naniesione na mapę Niemiec. Mapy klimatyczne, zasobów wodnych, zalesienia, rolnicze, drogi rowerowe, technologiczne zasiegu LTE i 5G oraz wiele innych.

Geoportail - mapy Francja

Geoportail

Oficjalny francuski geoportal rządowy. Różnego rodzaju dane naniesione na mapę Francji. Mapy turystyczne, obiektów kulturalnych, muzea. Mapy rolnicze, ekonomiczne itp.

Pixel Generator mapy wektorowe

Pixel Map Generator

Mapy wektorowe. Narzędzie do tworzenia map. Wygenerowaną mapę możesz zapisać w postaci obrazka na swoim komputerze. Obrazek mapy można publikować na swoich stronach www lub blogach zachowując zasady licencji poprzez dodanie informacji o wytworzeniu przy pomocy amCharts Pixel Map Generator.

Piękne mapy z stamen.com

Maps.stamen.com

Piękne mapy. Są to trzy artystyczne nakladki na OpenStreetMap. Mapę możemy zapisać w postaci obrazka klikając przycisk "image" w prawym górnym rogu. Mapę można też umieścić na swoich stronach wykorzystując odpowiednie pliki js.
Kraków - WaterColor,
Warszawa - Terrain,
Katowice - Toner.

Strona pokzująca prawdziwę wielkość krajów

The True Size of

Na tej stronie porównasz faktyczne wielkości krajów. Wystarczy wpisać nazwę kraju, aby się podświetlił i można przesuwać jego kontur po mapie Świata porównując wielkość z innymi państwami. Łatwo można zauważyć jak duże są w rzeczywistości kraje afrykańskie, przyrównując je do Rosji lub Polski. Natomiast Antarktyka nie jest tak duża jak się na pierwszy rzut oka wydaje w popularych modelach rysowania mapy Świata.

CIEKAWE MIEJSCA

Ciekawe miejsca na Street View. Niecodzienne znaleziska z Google Maps.

  • Wszystko
  • Dziwne
  • Ciekawe
  • StreetView
  • Dziury w Ziemi
Napis na polu Jesus loves You.

Jesus Loves You

Idaho, Hrabstwo Boise, Zachód USA

Chodnik na poziomie -3, Kopalnia soli w Wieliczce na Street View

Kopalnia Soli w Wieliczce

Wieliczka, Kraków, Polska

Zdjecie statku pośród wieżowców.

Statek wśród wieżowców

Hong Kong

Great Blue Hole - Morze Karaibskie

Great Blue Hole

Belize, Morze Karaibskie, Ameryka Środkowa

Kopalnia diamentów, dziura w ziemi, Rosja.

Kopalnia diamentów

Mirny, Jakucja, Rosja (Azja)

Kopalnia diamentów, dziura w ziemi, Rosja.

Kosmodrom Bajkonur

Kazachstan

Strefa 51, USA

Strefa 51

Lincoln, Nevada, zachdnia część USA

Wnętrze wielkiego meczetu Szejka Zajida

Wielki Meczet Szejka Zajida

Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie (Bliski Wschód)

Alianz Arena, stadion Bayernu widok na trybunę za bramką

Stadion Bayernu Monachium

Monachium, Bawaria, Niemcy

Okrągłe pola uprawne na pustyni w Arabii Saudyjskiej

Pola uprawne na pustyni

Arabia Saudyjska, Bliski Wschód

Widok z murawy stadionu narodowego w Warszawie

PGE Narodowy

Warszawa, Polska

Cmentarzysko samolotów wojskowych w Stanach Zjednaczonych

Cmentarzysko samolotów

Tycson, Arizona,Południowy Wschód USA

Rysunek postaci na pustyni Atacama W Chile

Gigant z Atacama

Pustynia Atacama, Chile

Elektrownia atomowa Białoruś

Elektrownia atomowa na Białorusi

Valeikuny, Białoruś(przy granicy z Litwą)

Zdjęcie z Mapy, Giganta z Cerne Abbas.

Gigant z Cerne Abbas

Cerne Abbas - południowa Anglia

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów.

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Bogatynia, Polska

Tajemnicze wzory na pustyni Gobi w Chinach

Tajemnicza siatka na pustyni.

Pustynia Gobi, Chiny.

Tajemnicz ogromny celownik na pustyni w Newadzie.

Ogromny celownik.

Pustynia Newada, USA (Zachodnia część Stanów Zjednaczonych)

Fabryka samochodów oraz muzeum.

Pagani Automobili

Pomiedzy Modeną i Bolonią, północne Włochy, Europa.

Największa zapora i elektrownia wodna na rzece Misourii

Fort Peck Dam

Północna zachodnia część Stanów Zjednoczonych, stan Montana, rzeka Missouri.

Sufit w Sagrada Familia

Sagrada Familia

Europa, Hiszpania, Katalonia, Barcelona

ARTYŚCI

Mapy satelitarne, mapy kartograficzne, technologie street view, kolory, kształty, kompozycje :) Wielu artystów czerpie natchnienie z map dostępnych w Internecie.

Fragment obrazu okrągłe Farmy - Jenny Odell

Jenny Odell

Amerykańska artystka która w swojej twórczości często inspiruje się Google Maps. Wszystkie projekty możecie zobaczyć na stronie domowej Jenny Odell: https://www.jennyodell.com. Dużą sławę przyniosły jej serie obrazów satellite colections i satelite landscape które powstały w niedługim czasie po uruchomieniu map. Wtedy jeszcze nikt nie myślał o wykorzystaniu zasobów zdjęć satelitarnych od Googla w taki sposób jak Pani Odell. Zobacz więcej.


Jon Rafman

Jon Rafman, artysta pochodzacy z Kanady. W swoich pracach często korzysta z technologii Street View i Google Earth. W ramach projektu 9eyes Jon zaczął zbierać zdjęcia steet view zaraz po uruchomieniu usługi. Jako jeden z pierwszych dostrzegł unikalność i wyjątkowość poszególnych kadrów street view. Na szczęście nie zaprzestał zbierania screenshotow i na stonie 9eyes co jakiś czas pojawiają się nowe. Zobacz więcej.

Screen shot z projektu 9eyes - Jon Rafman

 - Simon Weckert

Simon Weckert

Artysta działający w Berlinie. Zajmuje się tematami związanymi ze światem cyfrowym. Wykonał ciekawy performance zabierając do wózka 100 włączonych telefonów komórkowych. Oszukał w ten sposób Google Masps które pokazywao korki w miejscach gdzie ulice były puste. Innym ciekawym projektem wykonanym przez Simona jest "Google Borders". Prezenuje na mapach Google różnice linii granic państwowych w zależności od kraju w którym mapa jest wyświetlana. Zobacz więcej.

Programiści

Mapy internetowe możesz wstawić w swojej aplikacji lub stronie internetowej. Usługi związane z mapami i geolokalizacją użyjesz w swoich programach za pomocą tzw. API. Ważne jest aby, dobrze wybrać technologie i dostawce, a wgąszczu rozwiązań łatwo się pogubić.

Google Maps API

Zanim zaczniesz swój projekt powinieneś wiedzeć - API Google Maps NIE jest darmowe. Google każdemu użytkownikowi co miesiąc przyznaje 200 dolarów bezzwrotnego kredytu na korzystanie z tej usługi. To sprawia, że większość stron i tak nie płaci za korzystanie z google map. Jednak przy dużych projektach należy liczyć się z przekroczeniem limitu. Duże serwisy jak FlightRadar czy MapaTurystyczna.pl, które początkowo używały map Google zrezygnowały z nich w niedługim czasie po wprowadzeniu opłat. Szczegółowy cennik Google Maps API znajdziesz na stronie: https://cloud.google.com/maps-platform/pricing

Krok pierwszy. Pozyskaj klucz API KEY

Wstawienie mapy Google na swoją stronę wymaga uzyskania tzw. klucza API KEY. Jest to unikany ciąg znaków. Klucz wstawia sie wkodzie strony lub aplikacji. Dzięki kluczowi Google wie, ile razy mapa została wyświetlona i wten sposób nalicza ewentualne opłaty. Klucz jest potrzebny do każdej usługi związaniej z mapami. Potrzebujesz go np. do wyświetlenia zdjęcia ze Street View, czy znalezienie adresu przez usługę Google Places.
Przykładowy klucz wygląda tak: key=AIzvSyBaO2o6ID_uasSpeGs56l-_3A_hOeH5--U
API KEY można pobrać ze strony: https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/get-api-key

Krok drugi, wybierz technologie.

Krok trzeci, wybierz usługi.